Četvrtak 02.02.2012.
17:40
Beta

Ko upravlja srpskim TV kanalom na Kosmetu?

Foto: Arhiva
 


 

Predstavnici srpskih medija na Kosovu, prenosi Radio KIM, smatraju da novi srpski kanal, koji predviđa Ahtisarijev plan, treba da bude nezavisan, a predstavnici RTK i međunarodne zajednice zalažu se da to bude kanal u okviru javnog servisa.

U nacrtu zakona stoji da RTK čine dva TV kanala - jedan na albanskom, drugi na srpskom jeziku - s tim da oba treba da imaju određen procenat programa na jezicima manjina.

Direktor Medija centra u Čaglavici Budimir Ničić rekao je Radiju KIM da se mnogi zakoni usvojeni u kosovskoj skupštini ne poklapaju sa interesima srpske zajednice, te da zakoni iz Ahtisarijevog plana kasne.

Zamenica direktora RTK Anamari Repić smatra da će novi kanal lakše ući u proces digitalizacija ako bude pod okrivljem postojećeg javnog servisa RTK.

Predsjednik komisije za interese i prava zajednice u kosovskoj skupštini Goran Marinković podržava stavove srpskih novinara, ali kaže da su predstavnici Srba u ovoj skupštini često nemoćni da utiču na promjenu stava većine.

On je dodao da će Samostalna liberalna stranke glasati za ovaj zakon ukoliko se usvoji njihov amandman u vezi sa izborom direktora novog kanala.

Nemački ambasador na Kosovu Ernst Rajhel nije za to da novi kanal bude samostalan, obrazlažući da bi to bilo skuplje.

Niko od predstavnika Društva novinara Kosova i Metohije, ogranka Udruženja novinara Srbije, koji su pokrenuli ideju o srpskom TV kanalu, nije bio pozvan da prisustvuje današnjem okruglom stolu.

Centar za mir i toleranciju osnovan je 2002. godine i registrovan u skladu sa UNMIK-ovom uredbom, a između ostalog snažno zastupa potrebu za većom zastupljenošću kosovskih Srba na svim nivoima upravljanja, kao i njihovo aktivno učestvovanje u političkom i društvenom životu na Kosovu.

2024 © - Vesti online