Sreda 20.05.2015.
18:10
Tanjug

Ugljanin: Ko skloni tablu Aćif-efendiji snosiće odgovornost

Fonet/A. K.
Odgovornost: Sulejman Ugljanin

On je u Kažiprstu TV B92 rekao da je reč o odgovornosti za posledice, ali nije objasnio o kakvim je posledicama reč.

Aćif- efendija je dospeo u žižu javnosti početkom avgusta 2012. godine, kada je BNV postavilo spomen-obeležje sa njegovim likom u centar Novog Pazara.

Ministarstvo pravde i državne uprave naložilo je gradskoj upravi u Novom Pazaru da ukloni sporno obeležje, ali to nije učinjeno.

Govoreći o nedavnoj rehabilitaciji Dragoljuba Mihailovića i pokrenutom postupku u slučaju Aćif-efendije, komandantu Novog Pazara u Drugom svetskom ratu, koji je učestvovao u progonu nekoliko hiljada Srba i Bošnjaka, Ugljanin je rekao da se ne može praviti paralela između ove dvojice.

- Ne možemo praviti paralelu između Draže Mihailovića koji je planirao i sproveo zločin i nekog ko je sprečio četnike da upadnu i sprovedu zločin", kazao je Ugljanin, koji se nije bunio kada je 2012. godine postavljena tabla Aćif-efendiji.

Lider SDA rekao je da u toj stranci rade ono što je predviđeno Ustavom i zakonima, da se, kako je rekao, sačuva nacionalni identitet mladih i multinacionalnost Srbije, koja je kao "jedan buket iz kojeg kada bi jedan cvet nestao buket ne bi valjao".

Komentarišući ukljanjanje dodatka -ić i -vić iz prezimena Bošnjaka, Ugljanin je rekao da je to "jedan od vidova zaštite od asimilacije Bošnjaka i lično pravo svakog pojedinca".

- Smatram da treba da omogućimo ljudima da rade ono na šta imaju pravo - rekao je Ugljanin.

O svojoj ranijoj izjavi da je "srpska država šovinistička tvorevina" kaže da se odnosila na to što se sve dobro pripisuje jednom narodu - srpskom: spska vlada, srpska skupština, Srbijavode, Srbijašume...

- Ja sam predlagao da se ne piše srpsko državljanstvo nego državljanstvo Republike Srbije", rekao je Ugljanin.

Aćif Hadžiahmetović, koji je bio upravnik Novog Pazara za vreme Drugog svetskog rata, među Bošnjacima u Sandžaku poznat je kao organizator odbrane grada od četnika, a posleratne vlasti su ga osudile za saradnju s okupatorima.

Hadžiahmetović je dobio visoko nemačko odlikovanje, a vlasti posleratne Jugoslavije proglasile su ga ratnim zločincem i javno streljale 21. januara 1945. godine.
   

2024 © - Vesti online