Ponedeljak 19.10.2015.
22:52
A. Vučićević - Vesti

Izložba o bosanskom geniju

Matrakčijev prikaz Beograda

U Etnografskom muzeju u Beogradu 15. septembra ove godine otvorena je velika međunarodna izložba, pod nazivom "Matrakči Nasuh, genije 16. veka", na kojoj je predstavljena 41 reprodukcija njegovih radova, koje je u keramici izradilo 12 žena umetnika. Ova izložba je prava ekskluziva i poslastica za Beograđane.

Izložba je najpre posetila Sarajevo, kao glavni grad zemlje iz koje je Matrakči potekao, a zatim Beograd. U planu je da reprodukcije obiđu ukupno 10 gradova, devet država i tri kontinenta.
Unesko je ovog velikog umetnika uvrstio u listu Proslava godišnjica 2014-2015 povodom 450. godišnjice njegove smrti, čime je Matrakči priznat širom sveta.

Matrakči Nasuh je čovek koji je rođen u Bosni, u mestu Visoko, odakle je otišao na školovanje u Osmansko carstvo, za vreme Bajazita Drugog, a vrhunac karijere je doživeo u vreme Sulejamana Veličanstvenog. Bio je čovek širokog obrazovanja. Bavio se kartografijom, kaligrafijom, geografijom, matematikom, istorijom, bio je inženjer, pesnik, sportista, slikar.

Kustos Aleksandra Levnaić

- On je bio pravi renesansni čovek, širokog obrazovanja. Sa Sulejmanom Veličanstvenim je išao u osvajanja, a zahvaljujući svom radoznalom duhu i obrazovanju, imao je visok položaj, koji danas možemo porediti sa ministarskim. On je bio zadužen za oblast ratnih tehnika - objasnila je Aleksandra Levnaić, kustos Etnografskog muzeja.

On je putujući sa Sulejmanom, izrađivao posebne karte mesta kroz koja su prolazili, a koje posetioci muzeja mogu da vide. Svako osvajanje pratila je i knjiga stihova. Na izložbi se može videti i prikaz Beograda, koji predstavlja krajnju tačku osvajanja na zapadu. Interesantno je da je Matrakči prepoznao posebnost srpske prestonice, pa su motivi i stil izrade tog prikaza drugačiji od ostalih četrdeset.

Nadimak Matrakči je dobio zahvaljujući matrak igri, koju je lično izmislio. To je bila vojna veština borbe, koja se igrala štapovima od šimšira, i postala je izuzetno popularna.
Pored mapa, u Etnografskom muzeju mogu se videti i kaligrafski natpisi, koji su nastali specijalnim tipom slova pod nazivom divani, koje je osmislio upravo Matrakči Nasuh.

2024 © - Vesti online