Petak 11.12.2015.
06:00
B. Božin - Vesti

Nemačka: Umesto Rusiji, naškodili sebi

Reuters
Trpe auto-koncerni: Pogon Folksvagena u Volfzburgu

Poslovi Daks-koncerna sa Rusijom su narušeni, ali i druge firme i branše iznose poražavajuće brojke. Prodaja nemačkih automobila u Rusiji je zbog loše privredne situacije i zapadnih sankcija u novembru pala za 43 odsto. Trgovci su imali 131.572 prodata vozila, skoro 98.000 manje nego godinu dana ranije, saopšteno je iz udruženja auto-branše AEB.

Tako žestok pad nije zabeležen ni u jednom drugom mesecu ove godine. Prodaja u novembru je prošle godine bila izuzetno velika jer su Rusi zbog tadašnjeg pada rublje svoj novac brzo investirali u auta. U prvih 11 meseci ove godine, prema podacima AEB-a, prodaja od 1,5 miliona vozila je za 34,5 odsto manja u odnosu na prethodnu godinu.

Rusija se ne tako davno sa stopama rasta od više od 10 odsto ubrajala u bum-tržište za proizvođače automobila. Ali, onda je krenuo pad cena nafte, što je otežalo poziciju Rusije kao izvoznika energenata. Uz to su došle sankcije protiv Rusije zbog ukrajinske krize. Zbog toga su koncerni kao Folksvagen, Tojota i Ford smanjili svoju produkciju u Rusiji, a Opel se povukao iz zemlje i zatvorio pogon u Sankt Peterburgu sa oko 2000 zaposlenih.

Gubici na sve strane

Pored nekad neprikosnovene nemačke automobilske industrije, zbog ovakvog razvoja situacije zabrinuti su i oni koji žive od poljoprivrede.

Posle drastičnog pogoršanja situacije u 2014/2015, za oko 280.000 poljoprivrednih gazdinstava preti nastavak sunovrata. U proseku je zarada po domaćinstvu pala za 35 odsto na 43.000 evra, saopštio je predsednik DBV Joahim Rukvid:

- Postoje indicije da će se taj trend nastaviti i tokom tekuće privredne godine.

On je pozvao nemačku vladu da se založi za ukidanje ruskog embarga na poljoprivredne proizvode jer se gubici izazvani time već sada procenjuju na milijardu evra godišnje.

Pored eko-farmera i vinogradara, i sve druge forme poslovanja i regije su zabrinute zbog retrogradnog trenda. Najveću štetu trpe mlekari zbog pada prodaje od 44 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Za lošu situaciju je, po mišljenju Rukvida, pored poljoprivrednog embarga nametnutog od strane Rusije, takođe zaslužan i pad cena poljoprivrednih proizvoda. Razlog za to je pritisak iz sektora hrane u zemlji i oslabljena potražnja za mesnim i mlečnim proizvodima u inostranstvu zbog slabe privrede zemalja u razvoju.

Međutim, i pored toga je cena hrane u Nemačkoj nedavno ponovo porasla. Rukvid je kritikovao ponašanje nemačkih trgovinskih lanaca prilikom kupovine voća, povrća, mesa i mleka kroz "nekonkurentni dogovor o cenama". Antimonopolsko pravo postaje "tup mač" kada se u trgovini dozvoljavaju dalje fuzije, koje onda vrše dodatni pritisak na poljoprivrednike. Najveći potencijal je, po njemu u izvozu, pre svega u Japan i jugoistočnu Aziju .

2024 © - Vesti online