Sreda 19.04.2017.
13:13
Danas

Objekti u Savamali izbrisani iz katastra pre rušenja?

A. Čukić
I dalje nema odgovora na pitanja o Savamali: Porušeni objekti u Hercegovačkoj

Prema informacijama tog lista, svi objekti iz te ulice izbrisani su iz katastra nepokretnosti zbog čega se ispostavlja da na dan rušenja prema RGZ-u ništa od objekata nije srušeno, jer ništa nije ni postojalo.

Građanin Dragan Marić je u novembru prošle godine putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja zatražio kopije listova nepokretnosti u Hercegovačkoj ulici na dan 24. april, a RGZ je odgovorio da oni te podatke nemaju u svojoj bazi, piše Danas, navodeći da je imao uvid u taj odgovor.

- U bazi podataka RGZ Opštine Savski venac ne postoje podaci, ne samo za Hercegovačku 4, nego i za sve ostale. U zahtevu sam ciljno naveo datum rušenja 24. april 2016. - rekao je Marić za list i dodao da je odgovor RGZ-a dokaz da su dali odgovor sa lažnim podacima ili su podatke stvarno uništili.

To ne bi bila prva pritužba na rad službe za katastar u vezi sa slučajem Savamala. Naime, preduzeće Transport Peroni d.o.o, čiji su neki objekti srušeni te noći, a poslednja tri u avgustu i septembru, već je podnelo pritužbu zaštitniku građana u vezi sa postupanjem Službe za katastar nepokretnosti Savski venac, i taj postupak je u toku.

Marić je najavio da će posle konsultacija sa zaštitnikom građana podneti krivičnu prijavu protiv nepoznate osobe iz RGZ, kao i građansku tužbu Višem sudu u Beogradu.

Vršilac dužnosti zaštitnika gradjana Miloš Janković potvrdio je za list da je postupak oko toga već u toku i da će po okončanju procedure Zaštitnik građana doneti akt.

- Reč je o tome da su zaista tamo postojali objekti, bili su upisani u katastar. U jednom momentu službeno lice katastra je izašlo na lice mesta i snimilo stanje. Jedan dan nakon toga, vlasnik tih objekata u Hercegovačkoj, koji ih je ofarbao u crveno i žuto, daje izjavu televiziji i u pozadini se vide objekti. Menja se u međuvremenu stanje, na osnovu nalaza tog lica iz katastra, navodno nijedan objekat ne postoji, svi su porušeni. Zatim investitor dobija rešenje kojim se omogućava raščišćavanje terena i šuta. U momentu kad su izašli na teren da čiste, vlasnik se usprotivio rušenju ofarbanih objekata. Pozvana je policija, a u policijskom zapisniku je konstatovano samo da je problem između onih koji hoće da ruše i vlasnika objekta, kao i da tu postoje dva objekta određenih dimenzija. Očigledno je da virus propusta u radu policije, tužilaštva i rada pod diktaturom nije zahvatio samo jedan državni organ, problem je mnogo, mnogo veći - istakao je Janković.

U noći između 24. i 25. aprila prošle godine porušene su zgrade u Savamali, u Hercegovačkoj ulici u Beogradu. Grupa maskiranih ljudi porušila je objekte bagerima, a presretala građane koji su prolazili tuda, oduzimala im telefone i maltretirala ih. Građani su pozivali policiju, ali ona nije reagovala.

2024 © - Vesti online