Petak 09.03.2018.
12:14
Vestionline, Tanjug

Jedan amandman - rešenje za 5.000 Srba poreklom iz Hrvatske

pixabay
Čekajući rešenje

Problem bi mogao da reši jedan amandman na Zakon o državljanstvu koji je na inicijativu Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti Skupštini Srbije podneo Miodrag Linta, poslanik i predsednik Saveza Srba iz regiona.

Ljudi sa greškom u matičnim knjigama - starom i po nekoliko decenija - posledice su osetili tek po raspadu države. Danas nemaju pravo na željeni hrvatski pasoš, i ne samo na to.

- Oni moraju da podnose razne vrste zahteva da dole borave, a poreklom su iz tih krajeva, ne mogu da brinu o svojim starim i nemoćnim roditeljima koji žive tamo, imaju komplikacije u vezi sa imovinom. To je jedna ponižavajuća pozicija za ljude koji su poreklom iz tih krajeva, a faktički greškom službenika do 1991. godine im je upisano pogrešno državljanstvo - objašnjava predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta.

Po tadašnjem zakonu o državljanstvu SFRJ, republičko državljanstvo dodeljivalo se po poreklu roditelja. Rođenima u Srbiji čiji su roditelji bili hrvatski državljani, primera radi, sledovalo je hrvatsko državljanstvo. Greškom su, ipak, mnogi završili sa srpskim državljanstvom - čime su im se, posle rata, zatvorila vrata hrvatskih organa.

- Bilo je očigledno da oni imaju pravo na hrvatsko državljanstvo, međutim, oni su tražili validna dokumenta. Ta greška u srpskim matičnim knjigama nije se ispravljala, jer bi se ispostavilo da oni gube srpsko državljanstvo, a srpski zakon sprečava da ostavite nekoga bez državljanstva čime on postaje lice bez zemlje - kaže Savo Manojlović iz Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti.

Šta omogućava amandman? 

To bi mogao da promeni jedan amandman na Zakon o državljanstvu, koji je trenutno pred poslanicima.

- Tim amandmanom bi Srbi dobili mogućnost da podnesu zahtev za promenu državljanstva u matičnim knjigama rođenih i da se upišu kao hrvatski državljani, što bi im bio pravni osnov da mogu da podnesu zahtev za hrvatsko državljanstvo u Hrvatskoj s jedne strane, a sa druge istovremeno bi zadržali srpsko državljanstvo - rekao je Linta.

Manojlović ističe da su uglavnom oštećeni Srbi.

- Znači, upisuje mu se tadašnje državljanstvo koje je imao prema propisima SFRJ, on može da dobije sada validnu ispravu koju su tražili hrvatski organi i Hrvatska će nakon ovoga morati da izađe u susret njima i da im da da ostvare pravo jer prema svim hrvatskim propisima imaju pravo na hvratsko državljanstvo - smatra Manojlović.

Inicijatori amandmana očekuju njegovo usvajanje, a Miodrag Linta da će sluha imati svi poslanici vladajuće koalicije.

2024 © - Vesti online