Subota 14.04.2018.
00:55
N. Popović - Vesti

Kolektivne tužbe spas za prevarene

pixabay.com



Kako prenosi časopis "Funke", prema predlogu tog zakona, u budućim slučajevima "masovno oštećenih kupaca" organizacije za zaštitu potrošača ili druga srodna udruženja, u njihovo ime bi nadležnim sudovima podnosila tužbe protiv preduzeća ili koncerna. Ono što je novina jeste da im za podnešenje takvih tužbi uopšte ne bi bio potreban mandat oštećenih kupaca ili klijenata, ali sa druge strane od tih tužbi, u slučaju pozitivnog ishoda, ne bi smeli da ostvaruju profit. Zato će morati da dokazuju ko ih i kako finansira.

Nemačka ministarka pravde Katarina Barlej (SPD) najavila je da će i nemačka vlada tokom ovog meseca razmatrati mogućnost da se u Nemačkoj vode takozvane muster tužbe, odnosno javne izjave na osnovu kojih bi ovdašnja udruženja za zaštitu potrošaca putem sudova i podnošenjem tužbi utvrđivala odgovornost firmi ili pojedinaca za masovno pričinjenu štetu kupcima. Prevareni bi, doduše, i tada pojedinačim tužbama morali da dolaze do obeštećenja, ali bi im pravna procedura (a time i troškovi) bila znatno olakšana jer bi se u svom zahtevu samo pozivali na broj već dobijene pravosnažne presude.

Planovi Evropske unije, međutim, po ovom pitanju, idu dalje od predloga koji je obelodanila nemačka ministarka pravde. Vera Jourova, evropska komesarka za pravdu i zaštitu potrošača, želi da udruženja za zaštitu potrošača podnose zahteve za isplatu obeštećenja, a uslov za to je da se šteta može uporediti sa već obrađenim slučajevima i da je utvrđen tačan identitet i broj oštećenih.

Preduzimači se protive

Očekivano, preduzimači i koncerni iz EU protive se uvođenju ovakvih zakona i prakse.
- Ne vidim razlog da u EU uvodimo ovaj, iz Amerike "iskopirani" model zajedničkih tužbi prema kojim se tužbe mogu podnositi i bez mandata oštećenih klijenata - izjavio je ovim povodom za nemačku agenciju DPA Markus Bejrer, predsednik evropskog udruženja preduzimača Biznis-Evropa. Po njemu, baš iskustva iz SAD govore u prilog tome "jer od takvih tužbi profitiraju samo advokatske kancelarije, dok klijenti u većini ostaju praznih ruku".

Udruženja za zaštitu potrošača već dugo zahtevaju uvođenje ovakvih propisa, a afera folksvagen im je samo dala vetar u leđa. U tom se kontekstu, recimo, često se pominjala i lou-kost aviokompanija Rajaner kojoj je praksa da svoje putnike, koji u poslednji čas otkažu let, jednostavno ne obešteti znajući da većina klijenata ne želi da se zbog relativno malog iznosa upušta u neizvestan, skup i dugotrajan sudski postupak. Ali, u slučaju kolektivne tužbe stotinak ili više putnika bila bi to sasvim druga priča. Prema rečima Vere Jourove, to bi već od jula ove godine mogla da bude realnost.

Merkelova: Nema zabrane za dizelaše

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da federalna vlada želi da izbegne restrikcije ili čak zabrane za dizel-vozila, koja zagađuju životnu okolinu. Obraćajući se novinarima posle sednice vlade, Merkelova je rekla da se ne planiraju veliki skupovi vezani za tu temu, ali da će biti sastanaka tehničkih radnih grupa, preneo je Rojters. Merkelova je dodala da su se ministar saobraćaja i ministar ekologije dogovorili da budu izbegnute restrikcije u vidu "plavih bedževa" ili zabrana za dizel-vozila u gradovima.
Podsetimo, Savezni sud u Nemačkoj odlučio je da gradovi u toj zemlji imaju pravo da zabrane kretanje automobila sa dizel-motorima u urbanim područjima kako bi se smanjilo zagađenje vazduha.

2024 © - Vesti online