Subota 27.10.2018.
00:45
E. V.

Torsten Šefer Gimbel za "Vesti": Srpski jezik u nemačke škole

Lična arhiva
Najbitnija je integracija: Torsten Šefer Gimbel

Za naš list govori o statusu srpskog jezika u nemačkim školama, priznavanju stranih diploma i o tome kako je u svoj kabinet uvrstio i jednu Srpkinju.

Šta mogu da očekuju migranti, naravno i Srbi, ukoliko pobedite na predstojećim izborima u Hesenu u poređenju sa sadašnjom vlasti?

- Najbitnija je integracija i ja to shvatam kao bitan totalni socijalni zadatak. Najvažnije što mi moramo da uradimo je obrazovanje za migrante nezavisno odakle neko dolazi. U suštini, mene ne zanima toliko odakle neko dolazi, već gde taj neko dolazi, a nama je njegova promena perspektive veoma bitna. Takođe je za mene bitno šta taj neko želi da postigne i važno je da postane punopravni član zajednice i deo društva. To se najbolje manifestuje kroz reči Georg-August Cina koji je rekao: "Hese je onaj ko Hese želi da bude."

Ako neko kaže da pripada tu, onda on stvarno tu i pripada. Važno je da ljudi više ne prave razliku od mesta odakle dolaze, to je pravi korak, a to naravno važi i za Srbe. Za mene je to ekonomsko, socijalno, kulturno i društveno bogatstvo.

Da li postoji mogućnost, ako pobedite, da se srpski jezik eventualno prizna kao predmet i dobije status stranog jezika u školama?

- Zar to nije već učinjeno? A zašto nije? Maternji jezik je uvek važna tema. Želimo da se nastava na maternjem jeziku ojača i tu pripada takođe i srpski jezik. To će biti jedna nova tema u našem programu.

Z.Vicelarević
Dobrodošlica episkopu: Majk Jozef, predsednik SPD Frankfurt, Torsten Šefer Gimbel i Milkica Romić sa vladikom Grigorijem

Šta ćete uraditi po pitanju priznavanja diploma i kvalifikacija iz inostranstva i ubrzanja tog procesa?  To je oduvek bio problem, često traje dve do tri godine, a ponekad moraju i da se ponovo polažu neki ispiti.

- Moramo, u svakom slučaju, da ubrzamo i pojednostavimo priznavanje stručnih diploma u Hesenu. To ne sme da se posmatra kao instrument prepreka, već treba priznavanje diploma da bude pokretački instrument, jer nam je potreban svako ko ima kvalifikaciju. Treba se ubrzati u svakom slučaju.

Na početku predizborne kampanje u Ofenbahu predstavili ste svoj (pobednički) tim ministara i zamenika ministara u predstojećem mandatu, ukoliko osvojite najviše glasova birača. U srpskoj zajednici koja živi u Hesenu je poznato da ste za kandidata za mesto zamenika ministra za integraciju izabrali Milkicu Romić. Na koji način ste se odlučili baš za nju, s obzirom na to da će ona biti prva političarka srpskog porekla na tom mestu u Nemačkoj?

- Milkica Romić je poznata, priznata i pragmatična političarka u Frankfurtu. Ona je usredsređena na toleranciju, poštovanje i raznolikost kao osoba i to je meni bilo veoma bitno. Naravno da je odlučujuće bilo i to što ona dolazi baš iz Frankfurta. Dokazala se u integraciono-političkoj ulozi u SPD, u najvećem i najznačajnijem gradu Frankfurtu. Takođe, ona je ličnost koja ume da sasluša sagovornike i ima veliku empatiju upravo po pitanjima integracije. Veoma je važno da je sposobna da razgovara sa ljudima i zato sam se za nju odlučio.

Socijalni stanovi

Ko će imati prednost i koji će kriterijumi biti za dobijanje socijalnih stanova od, na primer, 30.000 stanova čiju gradnju najavljujete u vreme vašeg eventualnog mandata kao premijera pokrajine Hesen? Da li će biti nekih novih kriterijuma ili se ništa neće promeniti?

- Postoje dva različita sistema. Jedan je, takozvani, socijalni stan i tu postoje jasne odredbe. Jedna od odlučujućih je lični dohodak, a naravno broj dece u porodici igra veliku ulogu. A u oblasti stanova za izdavanje koje bi se privatno plaćali, odluke o podeli i raznolikosti stanovništva u zgradama donose kompanije za izgradnju i raspodelu stanova i tu ne postoji odredba na pokrajinskom nivou.
 

2024 © - Vesti online